Wiosenna gimnastyka buzi i języka

Wiosenna gimnastyka buzi i języka

Przedstawiam wiosenne ćwiczenie logopedyczne dla dzieci w formie zabaw, które wzbogacą słownictwo, poprawią wymowę, słuch, umiejętność prawidłowego oddychania. Zapraszam do gimnastyki buzi i języka razem z dzieckiem. Usiądźcie na dywanie . Dziecko niech będzie naprzeciwko rodzica.

Zabawa „Wiosenne porządki”

Idzie wiosna, należy zrobić wiosenne porządki w buzi. Najpierw malujemy sufit (język wędruje po podniebieniu), potem ściany (język po wewnętrznej stronie policzków). Zamiatamy podłogę (język porusza się po dolnych dziąsłach). Teraz czas umyć okna (język przesuwa się po zębach górnych i dolnych). Pierzemy firanki (parskanie wargami). Zamiatamy schody (oblizywanie warg). Porządkujemy strych (język podnosi się do górnych dziąseł) i piwnicę (język na dolne dziąsła).

Ćwiczenie oddechowe „Trąbka”

Dmuchanie w trąbkę zwiniętą z dłoni (mocne – wiatr zimowy, lekkie – wietrzyk wiosenny).

Ćwiczenie głosowe „Misie”

Dzieci leżą na plecach, trzymając rękę na brzuchu. Misie śpią (wdech nosem – brzuch unosi się, wydech nosem – brzuch opada). Misie budzą się, przeciągają i ziewają (wdech ustami – ręce za głowę, wydech ustami – ręce wracają). Misie wdychają powietrze ustami i mruczą – mmmm (ciszej i głośniej); palec dotyka skrzydełek nosa, aby wyczuć wibrację. Potem mruczą: mmmma, mmmme, mmmmo, mmmmu. Misie cieszą się, że przyszła wiosna i zaczynają śpiewać: aaaaa, ooooo, eeee, uuuuu, yyyyy, iiiiiii.

„Wiosna logopedycznie” (karta pracy) ćwiczenie trenuje głoskę R w zbitkach DR i TR, pobudza kreatywność dziecka, usprawnia narządy mowy, rozwija zdolności manualne dziecka. Zadaniem dziecka jest wymawianie logotomów zapisanych w kwiatkach oraz narysowanie wiosny.